Jeśli nie chcesz przenieść pluskiew do mieszkania, musisz być bardzo czujny. Niestety nawet największa ostrożność nie daje gwarancji na to, że pluskwy nie dostaną się do wnętrza Twojego domu. Dzieje się tak dlatego, że pluskwy mogą być praktycznie wszędzie – w komunikacji miejskiej, kinach, szpitalach, ośrodkach zdrowia, hotelach, domach wakacyjnych itp. Jest jednak kilka zasad, które mogą sprawić, że prawdopodobieństwo przywleczenia insektów jest mniejsze.
Gdy w miejscu, w którym przebywasz, mogą być pluskwy, ogranicz swoją aktywność do minimum. Nie siadaj, nie zdejmuj odzieży wierzchniej, nie rozpakowuj swoich rzeczy oraz nie kładź niczego na podłodze lub meblach. Wszystko trzymaj przy sobie. Staraj się też skrócić wizytę w danym miejscu do minimum.
Istnieje przeświadczeni, że pluskwy wychodzą z ukrycia w nocy. Nie jest to jednak reguła. Wygłodniałe insekty, przebywające w miejscach dla nich niegościnnych (np. w autobusie), nie będą czekały do zmierzchu, tylko natychmiast będą chciały dostać się do człowieka. Nie przeszkodzi im ruch i hałas – instynkt przetrwania jest silniejszy. Dlatego niech nie uśpi Twoje czujności fakt, że przebywasz w danym miejscu w dzień.
Gdy w miejscu w którym czasowo przebywasz:
-występują ślady bytowania insektów (jakie ślady zostawiają pluskwy?)
– występują ślady po ugryzieniach w postaci swędzących zmian skórnych (jak wyglądają ślady po ugryzieniach pluskwy?)
– widoczne są żywe lub martwe pluskwy
lub, gdy tylko posiadasz informacje, że w danym miejscu były widziane pluskwy, zachowaj szczególną ostrożność.
Pluskwy żywią się krwią człowieka, ale nie bytują na nim stale. Wchodzą na ludzi, tylko żeby żerować. Natychmiast po skończonym posiłku, oddalają się do kryjówki, która jest zlokalizowana w pobliżu. Daje im to stały dostęp do jedzenia oraz bezpieczeństwo. Dlatego przeniesienie pluskwy na skórze lub ubraniu nie jest regułą.
Pluskwy możesz przenieść na sobie w kilku sytuacjach. Na przykład, gdy insekt jest w trakcie żerowania (właśnie Cię „gryzie”), a Ty nagle wstaniesz i wyjdziesz. Zaskoczona pluskwa nie zdąży się oddalić, prawdopodobnie, gdzieś znieruchomieje, a później ucieknie (możliwe, że już w Twoim domu). Dzieje się tak często, gdy wstajemy z łóżka w nocy lub nad ranem, lub po siedzeniu dłuższy czas w jednym miejscu.
Tak, jak już wcześniej pisaliśmy, gdy trafisz w miejsce, w którym nikt dawno nie przebywał lub zdobycie pożywienia jest trudne (puste od dłuższego czasu mieszkania; środki komunikacji miejskiej; klatki schodowe, po których ktoś wcześniej znosił zapluskwione meble; piwnice, gdzie takie meble są przetrzymywane itp.) musisz bardzo uważać. Bardzo prawdopodobne, że pluskwa będzie chciała skorzystać z nadążającej się okazji i nie zważając na zagrożenia, wejdzie na Ciebie.
Możesz przenieść pluskwy do własnego mieszkania wraz z ubraniami, które położyłeś wcześniej w miejscu bytowania insektów np. na kanapie lub fotelu. Pluskwy mogą nawet przypadkowo wejść w materiał. Gdy poczują ruch, nie będzie to dla nich komfortowa sytuacja i będą próbowały uciec, niestety może się to wydarzyć już u Ciebie w mieszkaniu.
Nie da się w 100% ustrzec przed przeniesieniem pluskiew do domu. Insekty te mogą być praktycznie wszędzie i nikt nie będzie stosował zasad bezpieczeństwa za każdym razem gdy wraca do domu, np. z kina lub z podróży autobusem. Nie można wpadać w obsesję, ponieważ nadmierne myślenie o pluskwach może prowadzić do ataków paniki. Należy zachować rozsądek i stosować zalecenia tylko, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo lub pewność, że w danym miejscu były pluskwy.
Jeśli wiesz, że w miejscu, w którym przebywałeś, są pluskwy, musisz zachować czujność. Najlepiej zaraz po wejściu do mieszkania rozbierz się i spakuj ubrania do worka na śmieci i zawiąż. Później przełóż je delikatnie do pralki i wypierz. Torby i torebki również włóż do worka i szczelnie zawiąż. Możesz w środku rozpylić spray owadobójczy. Wszystkie inne bagaże potraktuj tak samo. Do usunięcia insektów może użyć także parownicy. Najlepiej robić to jednak nad wanną, aby zauważyć ewentualnie uciekające pluskwy. Weź prysznic.
Do szczególnie narażonych na bytność pluskiew budynków należą niestety szpitale, domy pomocy społecznej, domy opieki, hostele, hotele, schroniska itp. Po powrocie z tych miejsc należy wyprać wszystkie ubrania. Nawet te, które nie były używane. Absolutnie nie powinno się ich wykładać z bagażu prosto do szaf. Nie wrzucamy ich także do kosza na bieliznę albo nie kładziemy ich bez zabezpieczania w łazience. Do czasu prania powinny się znaleźć w szczelnym zamknięciu.
Niestety temat jest złożony. W teorii ludzie, którzy mają w domu pluskwy powinni sami zachować maksymalną ostrożność. Ograniczyć wszelkiego typu odwiedziny do czasu przeprowadzenia skutecznej dezynsekcji. Jeśli nie jest to możliwe, przed wyjściem włożyć na siebie wyprane wcześniej ubrania i zabierać z domu, jak najmniej rzeczy. W praktyce, większość osób ukrywa ten fakt przed światem i funkcjonuje normalnie.
Jeśli masz podejrzenie, że osoba, która u Ciebie była ma w domu pluskwy lub przebywała wcześniej w miejscach zapluskwionych, musisz uzbroić się w cierpliwość. Niestety nie możesz się zabezpieczyć „na wszelki wypadek”. Nie ma skutecznych odstraszaczy, czy pułapek. Nie ma też sensu spryskiwać mieszkanie dostępnymi w marketach lub przez Internet środkami chemicznymi. Jest to nieskuteczne, a może też być niebezpieczne. Jedyną skuteczną metodą na te insekty jest profesjonalna dezynsekcja.
Po wizycie osoby, która mogła przywlec do Ciebie pluskwy obserwuj mieszkanie. Najczęściej pierwsza oznaką, że w domu masz te insekty, będą ślady pogryzień na skórze. Niestety bardzo trudno znaleźć pojedyncze pluskwy. Ślady ich bytowania, w momencie, gdy populacja jest bardzo nieliczna też są trudne do wykrycia. Niemniej czarne kropeczki na meblach, ścianach lub pościeli, powinny zwrócić Twoją uwagę. Jeśli te ślady rozmazują się pod wpływem wilgoci, to mogą być to odchody pluskiew. Czyli przetrawiona krew człowieka. Zaraz po śladach ugryzień, jest to najłatwiejszy do zaobserwowania dowód bytowania pluskiew. W takim przypadku niezwłocznie umów dezynsekcję w firmie DDD.