Jak wygląda ugryzienie pluskwy?

Strona główna » Porady » Jak wygląda ugryzienie pluskwy?
18 września, 2023
Kategoria:

Tym wpisem rozpoczynamy 4 częściowy artykuł na temat ugryzień pluskwy domowej. Postaramy się zawrzeć w tej serii wszystkie, najważniejsze informacje na temat śladów na skórze człowieka pozostawianych przez te insekty, czyli jak wygląda ugryzienie pluskwy. Zebraliśmy najczęstsze pytania naszych klientów i odpowiadamy na nie poniżej i w kolejnych wpisach blogowych. Należy oczywiście pamiętać, że wszelkie zmiany skórne należy konsultować z lekarzami i nie podejmować działań związanych z dezynsekcją chemiczną na własną rękę.

  1. Jak gryzie pluskwa?
  2. Czy pluskwy gryzą tylko w nocy?
  3. Jak wygląda ślad po ugryzieniu pluskwy?

Jak gryzie pluskwa?

Pluskwy żywią się tylko i wyłącznie krwią ludzi innych ssaków (trudniej je zwalczyć, ponieważ nie zadziała na nie żadna pułapka pokarmowa). Pluskwy gryzą najczęściej w nocy, kiedy ludzie smacznie śpią. Ich ulubioną porą żerowania jest czas między 1.00, a 4.00. Wtedy wychodzą ze swoich kryjówek i udają się na łowy. Wtedy też najłatwiej je dostrzec. Zazwyczaj atakują odkryte części ciała: stopy, ręce, twarz, skórę głowy. Nierzadko się jednak zdarza, że pogryzione są plecy i brzuch oraz całe nogi. Zależy to od tego, w jakiej pozycji śpi człowiek i jakie części ciała są odkryte albo jest do nich łatwy dostęp. Wkłucie się pluskwy w skórę i pobieranie pokarmu, czyli krwi jest bezbolesne i niewyczuwalne. Dzieje się tak, ponieważ insekty te posiadają substancję miejscowo znieczulającą. I chociaż jedna pluskwa może pobierać pokarm nawet kilka minut, jest to niezauważalne dla ofiary, nawet gdy w danej chwili nie śpi. Ślad w postaci zaczerwienienia oraz swędzenie w miejscu ukąszenia może wystąpić zaraz po przebudzeniu lub bardzo często, kilka lub kilkanaście godzin później. Może to skutecznie zmylić pogryzioną osobę, która w tym wypadku będzie obwiniać komary lub meszki.

Czy pluskwy gryzą tylko w nocy?

Napisaliśmy wcześniej, że pluskwy gryzą NAJCZĘŚCIEJ w nocy. Ale są od tej reguły wyjątki. Pluskwy nie zawsze gryzą tylko w nocy. Po pierwsze jeśli domownicy śpią również w dzień, pluskwy zmienią swoje przyzwyczajenia. Zdarza się też  niestety, że potrafią pokąsać w czasie odpoczynku, np. na fotelu przed TV, gdy robi się względny spokój i człowiek nie rusza się gwałtownie. Jednak najgorsza sytuacja występuje, gdy pluskwy są bardzo głodne. Na przykład, gdy nikt nie przebywał w danym miejscu przez dłuższy czas albo, gdy trafią do mieszkania po długiej przerwie w jedzeniu. Wtedy, często nie ma dla nich znaczenia, czy to dzień, czy noc i jeśli tylko poczują człowieka, natychmiast próbują się do niego dostać. W najtrudniejszej sytuacji znajdują się ludzie, którzy trafią do zapluskwionego mieszkania, w którym nie było lokatorów przez dłuższy czas. Nierzadko dzwonią do nas spanikowani i bardzo pogryzieni najemcy. Którzy spędzili w nowym miejscu zaledwie kilkanaście godzin i potrzebują pilnej pomocy.

Jak wygląda ślad po ugryzieniu pluskwy?

 Zmiana skórna będąca następstwem ukąszenia pluskwy, nie wynika z mechanicznego przerwania ciągłości naskórka. Jest efektem reakcji alergicznej na substancję znieczulającą, stosowaną przez te insekty. Ślad po ugryzieniu pluskwy to najczęściej zaczerwieniony i swędzący punkt na ciele człowieka. Jednak zależnie od indywidualnych predyspozycji, może mieć różną wielkość i intensywność swędzenia. Począwszy od delikatnej, lekko zaróżowionej zmiany, po kilkucentymetrowy, zaogniony wykwit. Młoda pluskwa zostawia też mniejszy odczyn, niż dorosły osobnik. Należy podkreślić, że ślady po ukąszeniach pluskwy bardzo często pojawiają się kilka, a nawet kilkanaście godzin po kontakcie z insektem. Oznacza to, że nie są kojarzone z miejscem, w którym pluskwy rzeczywiście bytują. Ślady po pluskwach bardzo często układają się w linie proste (tzw. ścieżki) lub trójkąt. Dziej się tak dlatego, ze jeden owad potrafi ugryźć kilka razy po rząd.  Gdy insektów jest dużo, zmiany mogą tworzyć rozległą i zlewającą się na skórze sieć.

Jeśli chcesz się dowiedzieć skąd biorą się pluskwy w mieszkaniu, zajrzyj TU.

500 738 748

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram