Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy?

Strona główna » Porady » Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy?
16 marca, 2023
Kategoria:

Insekty żyją na ziemi znacznie dłużej, niż ludzie. Nic więc dziwnego, że zdążyły przystosować się do przetrwania w różnych, często bardzo trudnych warunkach.  Podczas gdy my szukamy skutecznych metod walki z nimi, one zyskują coraz lepszą odporność.  Większość owadów, w tym pluskwy, do perfekcji opanowały ukrywanie się przed wzrokiem nieprzyjaciela. Dzięki temu mają większe szanse na przeżycie i rozwój, nawet w bezpośrednim sąsiedztwie ludzi.

W tym wpisie odpowiemy na kilka podstawowych pytań:

 • Jak znaleźć pluskwy w domu?
 • Jak sprawdzić, czy w łóżku są pluskwy?
 • Jak znaleźć gniazdo pluskiew?

Jak znaleźć pluskwy w domu?

Zacznijmy od początku, czyli od momentu, w którym zaczynamy mieć podejrzenie, że w domu zalęgły się pluskwy. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy odkryjemy ślady ugryzień u siebie lub innego domownika. Niestety, pluskwy bardzo ciężko znaleźć, często po przeprowadzonym śledztwie odkrywamy ślady obecności insektów, a nie same insekty. Na poszukiwania najlepiej wybrać się w nocy między 1.00, a 3.00. Uzbroić się w latarkę i cierpliwość – szukać, w pościeli, na ramie łózka, ścianie, wezgłowiu i itp. W dzień można spryskać podejrzane miejsca preparatem zawierającym repelent. Możliwe, ze insekty wyjdą wtedy z ukrycia i zaczną uciekać na ściany, sufity, czy firanki.

Jakie ślady zostawiają pluskwy?

 • odchody, czyli malutkie brunatne kropeczki przetrawionej krwi. Najwięcej ich znajdziemy w  pobliżu kryjówki insektów. Pojedyncze kropeczki  mogą być wszędzie.  Charakterystyczne jest to, że plamki te, łatwo się rozmazują, zostawiając smugi. Wystarczy przetrzeć je zwilżoną ściereczką.
 • elementy pancerzyków. Pluskwy linieją kilkukrotnie w ciągu życia, zostawiając stary pancerzyk w różnych miejscach.
 • małe, kilkumetrowe, perłowe jajeczka.
 • jeśli insektów jest bardzo dużo, można wyczuć nieprzyjemną woń, porównywaną do zapachu gnijących malin.
Odchody pluskwy
Odchody pluskwy na zagłówku

Niestety, w wielu przypadkach bardzo trudno znaleźć te ślady, szczególnie gdy insektów jest jeszcze stosunkowo niewiele. Gdy populacja jest spora, nie da się już tego nie zauważyć. Chociaż można powiedzieć, że pluskwy mogą chować się wszędzie, mają swoje ulubione kryjówki. Najczęściej znajdujemy je w łóżkach i ich okolicach (listwy przypodłogowe, gniazdka, ramy obrazów itp.)

Jak sprawdzić, czy w łóżku są pluskwy?

Zazwyczaj pierwszym znakiem obecności pluskiew są ślady po ugryzieniach na ciele.  Tuż po przebudzeniu albo kilka godzin później, na skórze pojawiają się swędzące, czerwone bąble. Dzieje się tak dlatego, że pluskwy najczęściej wychodzą na żer w nocy, gdy ich żywiciel, czyli człowiek smacznie śpi. Samo ugryzienie jest bezbolesne  i  nie powoduje przebudzenia, choć pluskwa pobiera pokarm nawet kilka minut.

Jakie ślady zostawia pluskwa w łóżku

 • tak, jak w przypadku innych miejsc, możemy spodziewać się odchodów, pancerzyków i jajeczek. Jeśli w łóżku znajduje się kryjówka insektów, będzie ich więcej, jeśli pluskwa przychodzi się tylko najeść, a zamieszkuje na stałe inne miejsce,  będą to pojedyncze kropki odchodów.
 • niekiedy można też odkryć rozgniecione insekty. Pełne krwi pluskwy są dużo bardziej delikatne, niż te głodne i łatwiej mogą ulec przypadkowemu rozgnieceniu przez śpiącego człowieka.
 • często też na pościeli można znaleźć małe plamki krwi, są to ślady po “posiłkach”.
Pluskwa domowa w łóżku
Pluskwa w łóżku

Jeśli łóżko jest prostej konstrukcji i można je łatwo rozłożyć poszukiwania nie wymagają dużego wysiłku. Jeśli mamy tapicerowany mebel z mnóstwem zakamarków, może być trudno. Pluskwy lubią się chować w zagłówkach, w miejscach na stykach płyt, w szczelinach powstałych na skutek rozsychania drewna, w miejscach, gdzie tapicer zszywkami przypina materiał obiciowy do płyty, we wszelkiego rodzaju załamaniach tkaniny, w „nóżkach”, na których stoi łóżko, w szczebelkach pod materacem i oczywiście na materacu.

Jak znaleźć gniazdo pluskiew?

Jak już wcześniej wspominaliśmy pluskwy, żyją blisko swojego żywiciela. Chociaż poruszają się dość szybko, nie lubią pokonywać dużych dystansów. Dlatego ich gniazda również znajdują się w pobliżu łóżek. Najbardziej charakterystyczną cechą gniazd jest duża liczba odchodów, czyli czarnych kropeczek, jaj pluskiew oraz osobników w różnych stadiach rozwojowych. Od dorosłych, po te dopiero co wyklute.

Jak wyglądają jaja pluskiew?

 • przypominają malutkie, perłowo białe ziarenka ryżu.
 • samica przykleja je do powierzchni lepką wydzieliną i dość trudno je usunąć, nawet odkurzaczem.
 • jaja, z których wykluła się już malutka larwa, mają mikroskopijny otwór na jednym z końców.
 • jaj w gnieździe może być bardzo dużo, często kilkaset.
Gniazdo pluskwy w łóżku

Większość naszych klientów nie odnajduje gniazda pluskiew, ani innych charakterystycznych pozostałości po ich bytowaniu. Mając tylko ślady ugryzień na ciele, obarczają winą uczulenia, wysypki, czasem komary, meszki lub pająki. W tym czasie pluskwy spokojnie żerują i rozmnażają się, tworząc coraz większą populację. Wtedy najczęściej jest wzywana firma DDDSOS.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak dostają się pluskwy do mieszkań, przeczytaj koniecznie ten wpis.

500 738 748

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram