Jak długo żyją pluskwy po dezynsekcji?

Strona główna » Porady » Jak długo żyją pluskwy po dezynsekcji?
17 stycznia, 2023
Kategoria:

Większość insektów poddanych profesjonalnej dezynsekcji ginie praktycznie natychmiast. Wystarczy jeden zabieg i problem jest zlikwidowany. Niestety w przypadku pluskiew domowych sprawa nie jest taka łatwa. Insekty te uodporniły się na wiele substancji biobójczych i doskonale przystosowały do przetrwania w trudnych warunkach. Przy tym, ich obecność w mieszkaniu jest wyjątkowo uciążliwa dla ludzi. Ślady ukąszeń, które po sobie pozostawiają na skórze, bywają mocno zaczerwienione, spuchnięte i okrutnie swędzące. Świadomość, tego, że w najbliższej przestrzeni są „robaki”, które piją krew domowników, może powodować u wielu osób stany lękowe, nerwicę, migreny oraz problemy ze snem i koncentracją. Nic dziwnego, że każdy, kto zamówi w końcu zabieg odpluskwiania, chce jak najszybciej zobaczyć jego efekty. W tym artykule odpowiemy na nurtujące wielu naszych klientów  pytanie:

  • Dlaczego odpluskwianie to trudny do wykonania zabieg?
  • Ile dezynsekcji na pluskwy?
  • Jak długo żyją pluskwy po dezynsekcji?
  • Czy pluskwy wracają po dezynsekcji?

Dlaczego odpluskwianie to trudny do wykonania zabieg?

Po pierwsze insekty te doskonale się chowają. Potrafią wniknąć w najmniejsze szczeliny w podłodze, ścianach, meblach, czy innych elementach wyposażenia. Mogą przebywać w ukryciu przez wiele tygodni, czekając na dogodny do żerowania moment. Często domownicy przez długi czas narzekają na ukąszenia owadów, których nie mogą zidentyfikować. Gdy pluskwy zalęgną się wiosną lub latem, najczęściej ludzie myślą, że pogryzły ich w nocy komary lub meszki, po których rano już nie ma śladu. Nawet gdy już podejrzewają, że są to pluskwy, mogą ich nie znaleźć, mimo intensywnych i skrupulatnych poszukiwań.

W tym czasie pluskwy spokojnie żerują i rozmarzają się w najlepsze, powiększając swoją populację. Tempo rozrodu zależy w dużej mierze od temperatury powietrza. Im cieplej w mieszkaniu, tym jajeczka dojrzewają szybciej i wykluwa się więcej młodych osobników. Zaraz po wyjściu z jaja pluskwa jest praktycznie niewidoczna dla ludzkiego oka. Prawie przezroczysty i malutki owad jest zdolny do pobierania pokarmu już po kilku godzinach życia. Nie ma szans, żeby go w tym czasie zlikwidować mechanicznie. Dobrą wiadomością jest to, że pluskwy w pierwszych stadiach rozwoju są bardzo wrażliwe na środki biobójcze wykorzystywane do dezynsekcji.

Pluskwy krew człowieka pobierają najczęściej w nocy. Są niewyczuwalne w tym czasie. Nie zauważymy tego, że po nas chodzą, ani nie zaboli nas moment wkłucia i pobierania pokarmu, który może trwać nawet kilka minut. Pluskwy posiadają w swojej ślinie specjalne enzymy działające znieczulająco na skórę człowieka. Dopiero po przebudzeniu część z nas poczuje nieprzyjemne swędzenie i zobaczy zaczerwienienie. Jest jednak sporo osób, które nie mają żadnej reakcji skórnej, mimo nawet intensywnych pogryzień. Gdy ślady na ciele ma tylko jeden z domowników podejrzenie pada na uczulenie lub alergię, a pluskwy rozwijają się w spokoju dalej.

Jak wygląda ugryzienie pluskwy: czytaj TU.

Pluskwa 1 stadium rozwoju
Pluskwa 1 stadium rozwoju

Ile dezynsekcji na pluskwy?

Wiemy już, dlaczego trudno pozbyć się pluskiew. Teraz odpowiemy na pytanie: ile należy zrobić dezynsekcji na pluskwy, aby zabieg był skuteczny? Skupimy się na najlepszej metodzie usuwania insektów, czyli na zamgławianiu ULV. Jest to rozpylanie w powietrzu malutkich cząsteczek substancji biobójczej, tworzących mgłę, która penetruje przestrzeń, a następnie równomiernie ją pokrywa. Ważne jest to, że środek używany do zamgławiania w sprzyjających warunkach (powierzchnie powinny być czyste, a temperatura nie za wysoka) działa przez kilka tygodni po zaaplikowaniu. Czyli zabija pluskwy mające z nią kontakt w trakcie dezynsekcji oraz te, które są w tym czasie w głębokim ukryciu, a wyjdą na żer dopiero po jakimś czasie. Może się więc zdarzyć, że po dezynsekcji zobaczymy żywe insekty, które zginą w ciągu kilku godzin od wyjścia z kryjówki.

Niestety, dostępne na rynku środki dezynsekcyjne na pluskwy, działają tylko na wyklute już osobniki. Jaj nie możemy zniszczyć metodą chemiczną. Dlatego jesteśmy zmuszeni wykonać ponowny zabieg, po czasie, który jest potrzebny do wyjścia z jaj kolejnemu pokoleniu insektów. W temperaturze umiarkowanej, czyli ok. 20 stopni w pomieszczeniu, jest to zazwyczaj 10-14 dni.  Powtórna dezynsekcja zabija młode osobniki i te, które wyklują się w ciągu kilku kolejnych tygodni działania substancji biobójczej. Zazwyczaj te dwa zabiegi starczają, żeby skutecznie pozbyć się insektów. Zdarza się rzadko, że potrzebny jest trzeci lub nawet czwarty. Najczęściej, gdy w mieszkaniu bardzo trudno przeprowadzić dokładną dezynsekcję albo jest duża kolonia insektów.

Pluskwy w kanapie
Pluskwy w kanapie

Czy pluskwy wracają po dezynsekcji?

Jeśli po kilku dniach od dezynsekcji zobaczymy żywe pluskwy, to mogą być to osobniki głęboko wcześniej ukryte. Prawdopodobnie dopiero po wyjściu z kryjówki  zetknęły się z substancją biobójczą i zginą w ciągu kilku godzin.  Chociaż mgła z urządzenia dezynsekcyjnego dobrze penetruje przestrzeń, może się nie dostać w bardzo głębokie szpary lub np. pod podłogę. Dlatego m.in stosujemy środki o wydłużonym działaniu, aby były skuteczne na insekty, które dopiero po jakimś czasie będą miały z nimi kontakt.

 Gdy po 2-3 tygodniach od dezynsekcji zobaczymy żywe, dorosłe osobniki, to zabieg nie zadziałał prawidłowo lub pluskwy zostały ponownie przeniesione do mieszkania. Dzieje się tak, gdy lokal jest nieszczelny i insekty przechodzą od sąsiadów albo, gdy ktoś z domowników lub gości przynosi je ze sobą z zewnątrz. Dezynsekcje w takim przypadku należy powtórzyć, odpowiednio się do niej przygotowując. Jeśli po kilku tygodniach od zamgławiania zobaczymy żywe, malutkie pluskwy w pierwszych stadiach rozwoju, to prawdopodobnie wykluły się dopiero z jaj. Jest ogromne prawdopodobieństwo, że zginą po kontakcie z insektycydem pozostałym po wcześniejszej dezynsekcji. Jeśli tak się nie stanie i populacja zacznie znowu rosnąć, zabieg będzie trzeba powtarzać.

Na szczęście w naszej pracy zdarza się to niezwykle rzadko!

Jeśli chcesz wiedzieć, jak i gdzie szukać pluskiew przeczytaj ten wpis.

500 738 748

4 comments on “Jak długo żyją pluskwy po dezynsekcji?”

  1. Pluskwy to jakaś zmora dzisiejszych czasów. Dobrze, że są firmy takie jak Wasza, które pomagają je zwalczyć. Jeśli będę potrzebował pomocy, to na pewno skorzystam z dezynsekcji pluskiew 🙂

  2. U nas malutkie pluskwy pojawiły się po pierwszej dezynsekcji, po drugiej już nic nie było, do tej pory spokój.

  3. Walcze z pluskawmi od daena zadna dezynsekcja nie pomaga. Jestem skolnny zmowowic Wasza usuge. Czy dojedziecie do Osyrowii?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram