Skąd się biorą pluskwy w mieszkaniu?

Strona główna » Porady » Skąd się biorą pluskwy w mieszkaniu?
27 kwietnia, 2023
Kategoria:

Jeszcze dziesięć lat temu pluskwy były rzadko spotykanymi insektami w polskich domach i mieszkaniach.  W przeciągu zaledwie kilku lat rozprzestrzeniły się na tyle, że w tej chwili zabieg odpluskwiania jest najpopularniejszą usługą firm z branży DDD (dezynfekcja, dezynsekcja, deratyzacja). W tym artykule opiszemy drogi, jakimi pluskwy trafiają do naszych domostw i damy wskazówki, jak się przed nimi ustrzec. Abyś mógł wiedzieć: Skąd się biorą pluskwy w mieszkaniu?

Odpowiemy na następujące pytania:

  • Czy pluskwy biorą się z brudu?
  • Dlaczego pluskwy są w łóżku?
  • Czy pluskwy są w szafach z ubraniami?
  • Dlaczego pluskwy wychodzą po odpluskwianiu?

Pluskwy to malutkie insekty, które trudno zauważyć (szczególnie niedojrzałe osobniki). Dodatkowym utrudnieniem w ich zlokalizowaniu jest fakt, że doskonale się chowają, a żerują praktycznie zawsze podczas nocy, gdy ich żywiciel głęboko śpi.  Pluskwy żywią się krwią ludzi, nie pogardzą też czworonożnymi domownikami i  ptakami. Ugryzienie i pobieranie pokarmu przez pluskwy jest praktycznie niewyczuwalne. Dlatego tak wiele osób nie może znaleźć przyczyny swędzących bąbli na ciele nawet przez wiele tygodni. Przeczytaj nasz wpis i sprawdź: Skąd się biorą pluskwy w mieszkaniu?

Czy pluskwy biorą się z brudu?

W naszym społeczeństwie utarła się opinia, że pluskwy żyją tylko w miejscach brudnych i zapuszczonych. Przekonanie to wzięło się stąd, że niegdyś zaniedbane miejsca były rzeczywiście mocno zapluskwione. Z czasem świadomość i wiedza na temat znaczenia czystości dla zdrowia znacznie wzrosła.  Dokładne i systematyczne sprzątanie stawało się normą, niestety nie unicestwiło to insektów, ponieważ: PLUSKWY NIE BIORĄ SIĘ Z BRUDU.

Pluskwy będą żyć i zwiększać swoją populację w czystym i zadbanym mieszkaniu, a nawet w sterylnej przestrzeni.  Są zaledwie dwa warunki, które im to umożliwiają.

  1. Muszą być przyniesione z zewnątrz (przez domowników, gości lub np. z używanymi meblami) albo przejść od sąsiadów (po elewacji, w wentylacji lub przez nieszczelności).
  2. Muszą mieć żywiciela w postaci ludzi lub zwierząt stałocieplnych.

Na potwierdzenie stwierdzenia, że pluskwy nie biorą się z brudu, przemawia fakt, że bardzo często wykonujemy zabiegi dezynsekcyjne w mieszkaniach utrzymywanych w nieskazitelnej czystości.

Dlaczego pluskwy są w łóżkach?

Wiemy już, że pluskwy dostają się do mieszkania z zewnątrz, niezależnie od tego, czy jest w nim porządek, czy panuje nieład. Pierwszą rzeczą, jaką pluskwy zrobią w nowym lokum, będzie szukanie żywiciela. Insekty te na żer wychodzą najczęściej w późnych godzinach nocnych i znajdują człowieka zazwyczaj w miejscu odpoczynku. Po posiłku chowają się w jego bliskim sąsiedztwie, czyli właśnie w konstrukcji łóżka lub materacu. Daje im to bezpieczne schronienie w cienkich szczelinach mebli lub zagłębieniach w materiale oraz dobry dostęp do kolejnych posiłków.

Należy pamiętać, że oprócz samego łóżka pluskwy mogą zasiedlić listwy przypodłogowe w bliskim sąsiedztwie osoby śpiącej, a także ramy obrazów, karnisze, szafki nocne itp. Szczególnie gdy sypialnia jest mała i całe wyposażenie sąsiaduje z łóżkiem. Dzieje się też tak często w hotelach, hostelach i pensjonatach, gdzie pościel jest bardzo często zmieniana i pluskwy nie mają potrzebnego im spokoju. Jednak w mieszkaniach najczęściej pluskwy znajdujemy w łóżkach, tapczanach, wersalkach i kompletach wypoczynkowych.

Skąd się biorą pluskwy w mieszkaniu - konstrukcja łózka
Pluskwy w konstrukcji łóżka

Czy pluskwy są w szafach z ubraniami?

Pluskwy możemy przynieść na ubraniu z zewnątrz, np. ze środków komunikacji miejskiej, kina lub zapluskwionego mieszkania. Możemy też przywlec je z odzieżą w bagażu z wakacji, sanatorium lub szpitala  (aby zmniejszyć ryzyko, należy po powrocie wyprać ubrania przed włożeniem do szafy). Jednak insekty te nie zostaną w ubraniach na stałe, lecz będą sobie szukały lepszego miejsca do bytowania i rozmnażania. Gdy trafią do szafy, będą próbowały z niej wyjść i znaleźć się w bliskim otoczeniu żywiciela. Pluskwy żywią się krwią, ale nie przebywają stale na człowieku, tylko w trakcie spożywania posiłku, po którym jak najszybciej oddalają się w bezpieczne, lecz bliskie miejsce.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy kolonia pluskiew jest już bardzo duża. Insekty widać wtedy gołym okiem po wejściu do pomieszczenia. Wtedy często są już wszędzie, nawet w miejscach, zazwyczaj od nich wolnych. W takim przypadku należy opróżnić wszystkie szafy i wyprać lub wyprasować wszystkie ubrania oraz przeprowadzić dokładną dezynsekcję chemiczną.  

Czy pluskwy wychodzą po dezynsekcji?

Insektycydy  używane do dezynsekcji mają często działanie odstraszające. Powodują wypłoszenie insektów z głęboko ukrytych kryjówek.  Może się zdarzyć, że zobaczymy pluskwy chodzące po ścianach, meblach lub firankach nawet kilka dni po zabiegu. Jednocześnie środki użyte do dezynsekcji za pomocą zamgławiania, czyli najskuteczniejszej metody odpluskwiania, pokrywają cienką warstwą większą część mieszkania i działają jeszcze przez kilka tygodni. Dlatego insekty te prawdopodobnie zginą w ciągu kilku godzin od wyjścia z kryjówki.

Może się też niestety zdarzyć, że pluskwy mimo dezynsekcji przejdą od sąsiadów i ponownie zaczną zasiedlać mieszkanie. Dzieje się tak, gdy są nieszczelności w ścianach, niezabezpieczone okna lub wentylacja. Często jedno, silnie zapluskwione mieszkanie, powoduje rozejście się insektów w całym bloku. Wtedy najskuteczniejsza jest dezynsekcja we wszystkich lokalach w jednym czasie. Ryzyko przejścia pluskiew może zmniejszyć uszczelnienie i zlikwidowanie wszystkich dróg ewentualnego wnikania insektów do pomieszczenia.

Chcesz poznać więcej informacji na temat dezynsekcji pluskiew. Zajrzyj Tutaj.



500 738 748

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram