Jak przygotować mieszkanie do dezynsekcji pluskiew?

Strona główna » Porady » Jak przygotować mieszkanie do dezynsekcji pluskiew?
9 grudnia, 2022
Kategoria:

Pluskwy kojarzą się nam zazwyczaj z miejscami brudnymi i zaniedbanymi. Dlatego, jeśli odkryjemy te insekty w naszym mieszkaniu, jesteśmy w niemałym szoku. Szczególnie gdy dbamy o przestrzeń wokół i regularnie sprzątamy. Tymczasem pluskwy wcale nie przepadają za brudem. Wolą czyste  i suche miejsca, zlokalizowane blisko swojego żywiciela,  czyli człowieka. Do naszego domu przechodzą od sąsiadów lub przenosimy je na sobie, lub w bagażu z miejsc, w których wcześniej bytowały. Większość osób, które pierwszy raz spotkały się z pluskwami, szuka informacji o nich w Internecie. Można w nim znaleźć dużo artykułów, porad i reklam „najskuteczniejszych” metod i produktów zwalczających pluskwy. Niestety, większość z nich mija się z prawdą lub jest nieaktualna. W tym artykule odpowiemy, na jedno z najczęściej zadawanych pytań:

 • Jak przygotować dom i mieszkanie do dezynsekcji
 • Co zrobić aby dezynsekcja pluskiew była skuteczna?
 • Jak wygląda dezynsekcja w bloku?
Mieszkanie przygotowane do zamgławiania ULV
Mieszkanie przygotowane do zamgławiania ULV

Jak przygotować dom i mieszkanie do dezynsekcji?

Zacznijmy od tego, że jedyną, naprawdę skuteczną metodą dezynsekcji pluskiew jest zamgławianie ULV. Jest to zabieg wymagający użycia specjalistycznej maszyny, jaką jest zamgławiacz ULV. Jest to urządzeni rozpylające w powietrzu środek biobójczy, zabijającą insekty. Zamgławiacz tworzy gęstą mgłę, unoszącą się w powietrzu i penetrującą każdy zakamarek. Po jakimś czasie mgła opada, pokrywając równomiernie każdą powierzchnię substancją czynną, działająca jeszcze kilka tygodni.

Jak przygotować dom i mieszkanie do dezynsekcji? Najważniejsze jest bezpieczeństwo, więc:

 • aby zabieg był bezpieczny dla ludzi, należy  schować do szafek wszystkie produkty spożywcze. Zabezpieczyć przedmioty służące do codziennego użytku jak szczoteczki do zębów, grzebienie, golarki, ręczniki, odzież, zabawki dziecięce.
 • aby zabieg był bezpieczny dla zwierząt zabezpiecz przedmioty, z których korzystają zwierzęta, czyli: legowiska dla psów i kotów, kuwety, miski z karmą, klatki dla ptaków i zwierząt futerkowych, akwaria.
 • opuścić mieszkanie na ok. 2,5 godziny, zabierając ze sobą zwierzęta

Co zrobić aby dezynsekcja pluskiew była skuteczna?

Aby zabieg był skuteczny należy się do niego przygotować we właściwy sposób:

 • odkurzyć i umyć podłogi i inne powierzchnie, nie popijając ramy i skrzyni łóżka.
 • pościel, poduszki, prześcieradła, poszewki, koce, piżamy, zabawki, maskotki, rzeczy z łóżek, foteli i ich okolic i zasłony zapakować szczelnie w worki i umieścić w łazience.
 • zawartość worków wyprać w temperaturze 50-60°C.
 • rzeczy, których nie można wyprać: kołdry, pierzyny, poduszki należy podgrzać w inny sposób do temperatury minimum 45°C. Można użyć do tego parownicy, żelazka, zamrażarki, suszarki do prania.
 • zalecamy też: w miarę możliwości odsunąć meble od ścian, aby ułatwić do nich dostęp. Zdjąć materace z łóżek i oprzeć o ściany w taki sposób, aby był do nich dostęp z każdej strony, wyjąć szuflady
 • jeśli jest taka możliwość rozkręcić łóżka i kanapy modułowe (rozłożyć na części pierwsze).
 • zdjąć ze ścian obrazy, zdjęcia, plakaty i inne ozdoby oraz ułożyć je np. na stole, wewnętrzną stroną do góry.
 • aby nie uległy uszkodzeniu rzeczy materialne, prosimy zabezpieczyć delikatny sprzęt RTV i AGD – chociaż zamgławiacz wytwarza mgłę w postaci bardzo małych kropli i nie moczy przedmiotów, lecz je delikatnie zwilża, lepiej zachować ostrożność
 • odłączyć od prądu urządzenia elektryczne znajdującą się w pokojach. Zabezpieczyć przedmioty, które mogą przewrócić się pod wpływem silnego ruchu powietrza.

Jak przygotować mieszkanie do dezynsekcji pluskiew? Obejrzyj nasz filmik TU.

Przygotowanie mieszkania do dezynsekcji na pluskwy.
Przygotowanie mieszkania do dezynsekcji na pluskwy.

Jak wygląda dezynsekcja w bloku?

Dezynsekcję przeprowadzaną za pomocą zamgławiacz ULV zamawiamy, dzwoniąc lub pisząc do firmy DDDSOS. Nasz pracownik wszystko dokładnie objaśnia i umawia wizytę w dogodnym terminie. Wystał też materiały informacyjne na @. W ustalonym wcześniej dniu przyjeżdża pod wskazany adres. Przeprowadza oględziny oraz rozmawia ze zleceniodawcą. Następnie przebiera się odzież ochronną i dokonuje zabiegu. Po zabiegu przekazuje protokół. Wszystko zajmuje zazwyczaj ok. godziny.

Jak wygląda zabieg dezynsekcji w bloku? Tak naprawdę  nie różni się niczym od zabiegu w innych budynkach. Jeśli planujemy zamówić zabieg zamgławiania, należy jedynie wziąć pod uwagę zapisane w regulaminie godziny ciszy nocnej. Zamgławiacz emituje dźwięk podobny do głośnego odkurzacza. Warto nie narażać się sąsiadom i nie przeprowadzać go np. w niedzielę o 5 rano.  Dezynsekcja przeprowadzana przez DDDSOS jest dyskretna. Technik przyjeżdża ze sprzętem w specjalnej skrzynce. W razie pytań można powiedzieć, że to pranie dywanów, kanap lub  usługa naprawy sprzętu domowego.

Jednym z aspektów związanych z dezynsekcją mieszkania w bloku, jest możliwość ponownego przejścia intruzów do lokalu. Dlatego najlepiej zabezpieczyć kratki wentylacyjne, uszczelnić piony oraz zamontować moskitiery w oknach. Niestety nie da się w 100% uniknąć ponownego wniknięcia owadów do mieszkania, ale można to im skutecznie utrudnić. Warto też porozmawiać z sąsiadami na temat zaistniałego problemu. Jeśli więcej mieszkań jest zasiedlonych przez insekty, najlepiej zrobić dezynsekcję w jednym czasie.

Jeśli chcesz poznać sposoby przechodzenia pluskiew z mieszkania do mieszkania, przeczytaj ten wpis.

500 738 748

One comment on “Jak przygotować mieszkanie do dezynsekcji pluskiew?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram