Jak chronić mieszkanie przed pluskwami?

Strona główna » Porady » Jak chronić mieszkanie przed pluskwami?
14 kwietnia, 2024
Kategoria:

Problem z pluskwami dotyczy coraz większej ilości osób. W ciągu kilku ostatnich lat można zauważyć duże rozprzestrzenianie się tych insektów. Niegdyś pluskwy były rzadkością w Polsce, teraz dezynsekcja na pluskwy, to najczęściej wykonywany zabieg DDD. W tym artykule odpowiemy na pytanie: jak chronić mieszkania przed pluskwami.

Drogi przejścia pluskiew do mieszkania.

Pluskwy najczęściej do mieszkań przechodzą od sąsiadów:

– przez okna

Pluskwy przechodzą przez okna w dwóch sytuacjach. Gdy któryś z sąsiadów wynosi na balkon przedmioty zapluskwione np. meble, pościele itp.

Gdy populacja pluskiew w sąsiednim lokalu jest na tyle duża, że pluskwy same wychodzą, szukając nowego żywiciela.

Należy pamiętać, że insekty te dobrze czują się w towarzystwie innych pluskiew. Jednak, gdy robi się bardzo tłoczno, to nawet one szukają nowych miejsc do zasiedlenia.

– przez kanały wentylacyjne

Kanały wentylacyjne przechodzące przez cały budynek są idealną  drogą dla insektów do przemieszczania się. Nie tylko dla pluskiew.  W każdym mieszkaniu są tzw. kratki wentylacyjne, które nie zabezpieczone odpowiednio mogą stanowić łatwy dostęp do lokalu.

– przez nieszczelności instalacji wodno-kanalizacyjnej  (tzw. piony)

Problem dotyczy głównie starszego budownictwa (bloków i kamienic), gdzie piony  nie są wystarczająco szczelne i przy rurach znajdują się otwory.

– przez nieszczelności przy rurach C.O

Rury C.O, które przechodzą przez stropy, są zazwyczaj w obejmach, które pozostawiają delikatny luz. Przy kaloryferach w mieszkaniach często ustawione są łóżka i kanapy. Jeśli znajdują się w nich pluskwy, to mogą one migrować do innych mieszkań właśnie przez mikroszczeliny przy rurach C.O.

– przez drzwi wejściowe ( z klatki schodowej)

Klatka schodowa, szczególnie w blokach i kamienicach bez windy jest miejscem, przez które przechodzą wszyscy lokatorzy. Transportowane są też meble i inne sprzęty do i z mieszkań.  Jeśli znajdą się na korytarzu pluskwy (mogą spaść z człowieka lub z przenoszonych mebli), to będą próbować dostać się do mieszkań.

Czy można chronić mieszkanie przed pluskwami?

Niestety, nawet najdokładniejsze zabezpieczenie mieszkania oraz wzmożona środki ostrożności nie stworzą 100% bariery przed insektami. Nie należy jednak pozostawać bezczynnym w przypadku zagrożenia, jakim są pluskwy. Odpowiednie działania mogą znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo  przeniknięcia insektów do lokalu. Właściwe  zabezpieczenie mieszkania zwiększa też skuteczność dezynsekcji i zapobiega ewentualnemu nawrotowi problemu. Zawsze należy pamiętać, że brak dezynsekcji oraz odpowiedniego zabezpieczenia mieszkania może doprowadzić do sytuacji, w której populacja pluskiew będzie bardzo trudna do zwalczenia.

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed pluskwami?

Poniżej przedstawimy wszystkie możliwości zabezpieczenia mieszkania przed pluskwami.

– moskitiery w oknach

Jeśli problem z pluskwami występuję w  innych mieszkaniach w bloku lub kamienicy, można zabezpieczyć okna oraz drzwi balkonowe moskitierą. Dzięki temu insekty nie przenikną do mieszkania. Należy regularnie kontrolować szczelność siatek zamontowanych w oknach i w razie konieczności je naprawiać.

– zabezpieczenie otworów wentylacyjnych

W każdym mieszkaniu znajdują się otwory wentylacyjne zabezpieczone zazwyczaj kratkami wentylacyjnymi. Czasem plastikowe osłony mają zamontowaną fabrycznie siateczkę. Ma ona jednak zbyt duże otwory, przez które z łatwością mogą przeniknąć nawet duże pluskwy. Całkowite zasłonięcie wywietrzników jest szkodliwe i niedozwolone. Do zabezpieczenia otworów można użyć rajstop lub gazy. 

– uszczelnienie otworów przy rurach O.C.

Jeśli w miejscach, gdzie rury wchodzą w sufit lub podłogę, znajdują się szczeliny, należy uszczelnić je np. pianką lub silikonem. Jeśli planowany jest remont mieszkania, warto uwzględnić zabudowanie rur.

– uszczelnienie otworów w instalacjach wodno-kanalizacjach.

Jeśli pluskwy przenikają do mieszkania od sąsiadów, warto przejrzeć kuchnie i łazienkę. W przypadku, gdy przy rurach biegnących przez cały pion, znajdują się otwory, należy je zabezpieczyć. Podczas ewentualnego remontu należy zabudować piony i zamontować drzwiczki rewizyjne.

– zabezpieczenie wejścia do mieszkania

Drzwi do mieszkania powinny być szczelne. Jeśli tak nie jest, warto zastosować odpowiednie uszczelki. Jeśli problem jest duży i na klatce schodowej widywane są insekty, można spryskiwać regularnie framugę, skrzydło drzwi oraz wycieraczkę środkiem odstraszającym insekty (np. aspermet 200 ec).

Dodatkowe środki zabezpieczające mieszkanie przed pluskwami

Należy pamiętać, że pluskwy nie tylko same przechodzą do mieszkań, ale są także wnoszone przez lokatorów i gości. Jeśli mamy w zwyczaju suszyć pranie na balkonie lub przetrzymywać na nim sprzęty używane także w mieszkaniu, należy zachować ostrożność i dokładnie sprawdzać wnoszone do wewnątrz rzeczy. Taką samą czujność należy zachować w przypadku przedmiotów przechowywanych w piwnicach. Pluskwy nie przepadają  za takimi miejscami, ponieważ nie mają tam stałego dostępu do żywiciela. Jednak bardzo często do piwnic są znoszone zapluskwione meble, co może doprowadzić do zajęcia przez te insekty innych komórek lokatorskich.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak chronić mieszkanie przed pluskwami i nie wnieść insektów z zewnątrz, przeczytaj TEN wpis.

500 738 748

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram