Rodzice obawiają się często, że dezynsekcja może być niebezpieczna dla dzieci, a zwłaszcza dla tych malutkich. Prawdą jest, że ryzyko zatrucia środkami chemicznymi istnieje. Pomimo tego profesjonalnie wykonana dezynsekcja jest bezpieczna dla dzieci, w tym także niemowląt. Poniżej przeczytasz najważniejsze informacje na temat dezynsekcji:
Insekty, które atakują nasze domostwa, stwarzają niemałe problemy. Pluskwy budzą lęk, obrzydzenie i potrafią dotkliwie pogryźć. Karaczany przenoszą wirus, bakterie i inne patogeny. Mrówki zanieczyszczają produkty spożywcze i są bardzo irytujące. Mole potrafią spowodować ogromne zniszczenie garderoby oraz produktów spożywczych.
Większość ludzi, nie potrafi funkcjonować z owadami pod jednym dachem. Insekty wywołują lęk, odrazę, a nawet ataki paniki. Najczęściej jedynym ratunkiem w przypadku odkrycia szkodników w mieszkaniu jest wykonanie profesjonalnej dezynsekcji. Jednak wielu rodziców boi się, że zabiegi usuwania insektów, mogą zaszkodzić ich pociechom. W tym artykule napiszemy, jak to w rzeczywistości wygląda.
Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, czy warto wykonywać zabiegi dezynsekcyjne, gdy w mieszkaniu lub domu są dzieci, lub niemowlę? Odpowiedź ta jest bardzo prosta, nie tylko warto, ale należy usuwać szkodliwe insekty z otoczenia, w którym nie powinny się znajdować.
Dlatego działania dezynsekcyjne w domu, w który mieszkają małe dzieci lub niemowlęta powinny być wykonana zawsze, natychmiast po odkryciu insektów lub śladów po ich bytowaniu.
Utarło się przeświadczenie, że domowe lub amatorskie sposoby dezynsekcji, są bezpieczniejsze dla małych dzieci, niż przysłowiowa „chemia”. Dlatego wielu rodziców, w obawie o zdrowie swoich podopiecznych, sięga w pierwszej kolejności po nieprofesjonalne metody walki z insektami. Niestety w ogromnej większości są to działania nieskuteczne. Usypiają tylko czujność domowników, pozwalając szkodnikom spokojnie rozmnażać się dalej.
„Naturalne” środki możesz stosować, co najwyżej profilaktycznie. Lawendowa zawieszka umieszczona w szafie nie zlikwiduje moli, a rozłożenie goździków i kurkumy w skrzyni łóżka nie odstraszy pluskiew. Problemu nie usuną też wszelkiego typu pułapki na insekty (lepowe lub feromonowi). Pomagają one w monitoringu owadów, lecz nie zwalczą skutecznie całej populacji pluskiew, czy prusaków. Rozstawienie nawet kilkudziesięciu pułapek nie usunie definitywnie problemu.
Różnic między profesjonalną a amatorską dezynsekcją jest więcej. Specjalistyczne firmy z branży DDD, używają atestowanych środków owadobójczych o bardzo dużej skuteczności, właśnie po to, żeby usunąć wszystkie insekty. W praktyce jest to dużo bardziej bezpieczne dla wszystkich domowników, niż eksperymenty na własną rękę z insektycydami. Nawet popularne i ogólnodostępne środki do zwalczania owadów biegających i latających, niewłaściwie użyte, mogą spowodować silne zatrucie.
Środki biobójcze, które stosujemy w DDD SOS, zawierają związki chemiczne bardzo dobrze poznane i wielokrotnie przebadane. Mają bardzo selektywne działanie, czyli są trujące dla insektów, ale bardzo mało szkodliwe dla ludzi oraz innych organizmów wyższych. Najczęściej stosujemy:
Należy pamiętać, że ważny nie jest tylko sam skład preparatów, ale też właściwie rozcieńczenie, aplikacja oraz zachowanie środków bezpieczeństwa w postaci odzieży ochronnej. Pracownik profesjonalnej firmy DDD jest przeszkolony, ma wiedze i doświadczenie oraz odpowiedni sprzęt. Dlatego dezynsekcja wykonana przez technika DDD, jest znacznie bezpieczniejsza, także dla dzieci, od stosowania preparatów owadobójczych, na własną rękę.
Do większości zabiegów dezynsekcyjnych należy się przygotować. Wszelkie informacje na ten temat przekazuje zawsze pracownik firmy DDD. Czynności, które należy wykonać przed zabiegiem, mają na celu zwiększyć bezpieczeństwo oraz skuteczność dezynsekcji. W przypadku, gdy w domu mieszkają dzieci, należy pochować wszelkiego rodzaju akcesoria i produkty higieniczne (butelki, smoczki, pieluszki itp.). Zabawki, jeśli nie będzie można ich później umyć lub wyprać, także należy zamknąć w szafkach . Kojce, foteliki i łóżeczka, przetrzeć środkiem z detergentem po zabiegu. Zachowując wszystkie zalecenia technika przeprowadzisz dezynsekcje bezpieczną dla dzieci.
Oczywiście należy też zawsze stosować się do innych zaleceń, również tych niezwiązanych z obecnością w mieszkaniu dzieci. Powierzchnie, z którymi będą mieli bezpośredni kontakt WSZYSCY domownicy, czyli blaty kuchenne, stoły i inne miejsca spożywania i przygotowywania posiłków, należy umyć ciepłą wodą z detergentem. Jeżeli w domu nie ma już raczkujących dzieci, nie należy zmywać podłogi w odstępie ok. 30-50 cm od ścian oraz pod meblami, dzięki czemu środek na insekty będzie działał dłużej i skutecznie.
Więcej informacji na temat przygotowania do zabiegów znajdziesz TU.