Zwalczanie komarów w ogrodzie

Strona główna » Porady » Zwalczanie komarów w ogrodzie
13 maja, 2023
Kategoria:

Komary to prawdziwa udręka podczas letnich wieczorów, które spędzamy w ogrodzie i na tarasach.  Owady te wlatują też oczywiście do pomieszczeń, skutecznie utrudniając zasypianie swoim brzęczeniem i ukąszeniami. Przeczytaj nasz artykuł o skutecznych metodach odkomarzania, czyli usuwania komarów z ogrodów i innych terenów zielonych. We wpisie odpowiemy na pytania na temat – ZWALCZANIE KOMARÓW W OGRODZIE:

  • Gdzie najczęściej wylęgają się komary?
  • Jakie rośliny odstraszają komary?
  • Jaki zlikwidować komary w zbiorniku wodnym?
  • Jaki jest skuteczny sposób na komary w ogrodzie?

Komary występujące w Polsce nie przenoszą chorób zagrażających ludziom, lecz ich ukłucia przynoszą spory dyskomfort. Ukąszenia, mogą wywoływać u wrażliwych osób silne reakcje skórne, a intensywne drapanie, powodować zakażenia. Wiele osób jest uczulonych na enzymy znajdujące się w ślinie tych owadów. Ukłucie komara może skończyć się dla nich nawet wstrząsem anafilaktycznym, wymagającym natychmiastowej pomocy medycznej. Szczególnie wrażliwe na ukąszenia są malutkie dzieci. Ochrona ich jest dodatkowo utrudniona, ponieważ nie możemy używać skutecznych środków odstraszających te insekty, aplikowanych na skórę lub ubrania.  Zwalczanie komarów w ogrodzie to nie tylko kwestia komfortu, ale również bezpieczeństwa Twojego i Twojej rodziny. Dowiedz się zatem więcej o profesjonalnym odkomarzaniu i zabiegach, które możesz wykonać we własnym zakresie.

opryskiwacz turbinowy na komary

Gdzie najczęściej wylęgają się komary?

Do wylęgu komarów niezbędne są dwa czynniki:

  • stojąca woda
  • wysoka temperatura powietrza

Przy ok. 25℃, od złożenia przez samicę jaj, do przepoczwarzenia się, mija zaledwie 10 dni. Oznacza to, że w krótkim czasie możesz mieć prawdziwą plagę komarów w ogrodzie, na działce lub wokół domu. Cykl życiowy małych krwiopijców jest doskonale zbadany, co daje nam możliwość skutecznej z nimi walki. Samica komara składa jaja w stojącej wodzie. Nie musi to być duży staw lub oczko wodne, wystarczy kałuża, a nawet większa donica. Z jaj po pewnym czasie wykluwają się larwy, które zaraz po przepoczwarzeniu wylatują ze zbiornika. Pokarm pobierają najchętniej wczesnym rankiem, ale najbardziej irytujące są w ciepłe i bezwietrzne wieczory. Komary skutecznie przyciąga woń ludzkiego potu oraz wydychany przez ludzi i zwierzęta dwutlenek węgla.

Jak zlikwidować komary w zbiorniku wodnym?

Podstawowym zadaniem podczas zabezpieczenia ogrodu przed komarami, jest zlikwidowanie miejsc, w których samice mogą składać jaja. Dlatego jeśli posiadasz oczko wodne, możesz zamontować pompkę lub fontannę, dzięki której powierzchnia wody będzie w ciągłym ruchu. Ten prosty zabieg uniemożliwi samicy złożenie jaj. Sprawdza się niestety tylko w niewielkich zbiornikach wodnych.

Jeżeli posiadasz większe oczko wodne lub na terenie Twojej działki jest staw, zmniejszyć populację komarów może obecność ryb oraz innych zwierząt żywiących się larwami komarów (np. żaby). Zarybienie zbiornika wodnego może być trudne do wykonania, dlatego pracownicy firmy DDDSOS  stosują specjalne preparaty, które są aplikowane do wody w ramach profesjonalnej dezynfekcji.  Możemy zastosować larwicydy, które działają bardzo wybiórczo i likwidują tylko larwy komarów, pozostawiając bez szwanku inne owady. Skuteczne są też preparaty tworzące na powierzchni wody barierę. Jest to bardzo zaawansowana technologia tworząca na zbiorniku wodnym biodegradowalny, silikonowy film. Dzięki czemu samice nie mogą złożyć jaj, a dorosłe osobniki nie są w stanie opuścić zbiornika.

Jakie rośliny odstraszają komary?

Dobrym i często stosowanym sposobem na zmniejszenie populacji komarów jest sadzenie odpowiednich roślin. Olejki eteryczne wydzielane przez liście, łodygi oraz kwiaty, mogą działać odstraszająco na te owady. Takie nasadzenia najlepiej wykonać w pobliżu okien i drzwi domu, a także naokoło tarasów i miejsc spędzania czasu w ogrodzie. Rośliny znane z działania odstraszającego to:

  • Bodziszek korzeniasty- charakterystyczny aromat jego liści odstrasza komary oraz ślimaki. Jest to gatunek łatwy w uprawie.  Wysokość 20-30 cm. Kwiaty białoróżowe do czerwono karminowych, kwitnie od maja do czerwca. Liście ma duże, głęboko powcinane, zielone. Najlepiej rośnie w cieniu drzew i krzewów oraz miejscach ciepłych i wilgotnych, czyli tam, gdzie najczęściej spotykamy też komary.
  • Plektrantus koleusowaty-jest nazywany też komarzycą, komarnicą lub kadzidełkiem. Odstrasza komary i meszki,  a jej dwukolorowe liście są bardzo ozdobne. To niezwykle popularna roślina balkonowa. Znakomicie nadaje się do uprawy w wiszących doniczkach. Można ją sadzić w połączeniu z innymi szybko rosnącymi roślinami, np. z bodziszkiem czy koleusem.
  • Lawenda-ludzie bardzo lubią jej zapach lawendy a, komary nie znoszą. Olejek lawendowy  sprawia, że komary tracą chęć wlatywania do domu. Jeśli chcesz stosować lawendę do odstraszania komarów, możesz posadzić  ją w doniczce na parapecie lub w skrzynce na balkonie, lub tarasie. Jest to niewymagająca roślina, która dobrze znosi suszę oraz kwitnie przez całe lato, jest też mrozoodporna.
  • Kocimiętka – zapach tej rośliny jest tak intensywny, że często wykorzystuję się go do odstraszania komarów, much i meszek. Kocimiętka to bylina rabatowa, znakomicie komponująca się z takimi roślinami, jak kosaćce, róże,  przywrotnik, lawenda oraz z roślinami skalnymi. Niestety kocimiętka przyciąga koty.
  • Ważne miejsce wśród roślin, które mają działanie odstraszające na komary, zajmują zioła. Do najważniejszych należą mięta pieprzowa, koper włoski (foeniculum vulgare), bazylia (ocimum basilicum), melisa, rozmaryn, czy szałwia. Warto posadzić je w skrzynkach ma balkonach i przy oknach oraz w miejscach biesiadowania, w ogrodach.

Jaki jest skuteczny sposób na komary w ogrodzie?

Warto wiedzieć i pamiętać, że działanie wszystkich metod naturalnych i amatorskich na komary w ogrodzie, ma działanie wybiórcze. Sadzenie i pielęgnacja roślin odstraszających owady może zająć dużo czasu i trudu. Nie każdy ma ochotę tworzyć kompozycję z aromatycznych roślin, szczególnie gdy nie zna się na ogrodnictwie lub po prostu tego nie lubi. Poza tym, jeśli komarów jest naprawdę dużo, rośliny na pewno nie zlikwidują problemu.

Oznacza to, że jedynym skutecznym sposobem na komary, jest profesjonalna dezynsekcja przeprowadzana przez firmy z branży DDD, takie jak DDDSOS. Zabiegi na zwalczanie komarów są różne, a ich wybór zależy od wielkości działki, jej zagospodarowania oraz rodzaju roślinności. Odkomarzanie najlepiej przeprowadzić wspólnie z sąsiadami i w ten sposób zabezpieczyć przed tymi insektami większy teren. Zabiegi na komary przeprowadzane są wieczorem, aby nie zaszkodzić innym, pożytecznym owadom. Najczęściej stosowane jest rozpylanie insektycydu, profesjonalnym opryskiwaczem turbinowym. Maszyna taka ma bardzo dużym zasięg i dobrą wydajność. Zabieg nie zajmuje dużo czasu i jest bardzo skuteczny. Aby dowiedzieć się więcej, koniecznie skontaktuj się z nami. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania na temat : zwalczanie komarów w ogrodzie.

500 738 748

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram