Ekologiczne metody zwalczania szkodników są korzystne dla ekosystemu oraz dla zdrowia człowieka. Posiadają również szereg innych zalet, dlatego wiele osób wybiera naturalne sposoby dezynsekcji, zanim zdecyduje się na walkę z insektami przy pomocy środków chemicznych. W tym artykule pomagamy poznać domowe i bezpieczne sposoby na owady, które warto stosować.
Czym charakteryzują się naturalne metody zwalczania szkodników? Przede wszystkim są bezpieczne i mało inwazyjne. Większość ekologicznych preparatów do dezynsekcji nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka oraz dla zwierząt domowych.
Dlatego można je zastosować zarówno w ogródkach, w pobliżu domu jak i we wnętrzach, w których stale przebywają ludzi i zwierzęta. Ponadto stosowanie, przechowywanie i utylizacja substancji czynnych wykorzystanych w preparatach ekologicznych, nie wytwarza niebezpiecznych zanieczyszczeń. W trakcie ich używania nie powstają szkodliwe odpady, nie dochodzi także do zatrucia gleby lub powietrza.
Należy jednak pamiętać, że naturalne metody zwalczania szkodników nie zawsze wykazują wystarczającą skuteczność w walce z insektami, a wtedy konieczna może się okazać profesjonalna dezynsekcja przeprowadzona przez firmę DDD.
Zwalczanie szkodników bez użycia środków chemicznych to gwarancja bezpiecznych i ekologicznych plonów. Zastosowanie ich w przypadku przydomowych warzywników oraz małych, nieprzemysłowych sadów, minimalizuje zanieczyszczenie zbiorów chemikaliami. Naturalne środki przeciw szkodnikom nie są szkodliwe dla zwierząt i owadów min. Dla zapylaczy takich jak pszczoły.
Ważnym argumentem jest również to, że biologiczne zwalczanie szkodników może charakteryzować się dużą skutecznością. Naturalne metody zwalczania szkodników z sukcesami mogą być stosowane w ogrodach i sadach, gdzie dobrze sprawdzają się jako czynnik zmniejszający populację szkodników roślin. Dobrym przykładem może być np. zwalczanie szkodników przy pomocy ich naturalnych wrogów, czyli innych owadów.
Zdecydowana większość metod naturalnych używanych do zwalczania szkodników wymaga nakładów finansowych. Jednak wydatki te są zazwyczaj sporo niższe niż w przypadku zwalczania przy zastosowaniu chemicznych środków ochrony roślin i profesjonalnych preparatów eliminujących insekty w domach. Nie wymagają też stosowania specjalistycznej odzieży ochronnej i dedykowanej utylizacji pozostałości preparatu i opakowań
Pajęczaki oraz insekty bytujące w mieszkaniu lub w ogrodzie zazwyczaj dobrze reagują na domowe sposoby na szkodniki. Szczególnie mszyce, przędziorki, nicienie i gąsienice można skutecznie wyeliminować z otoczenia dzięki naturalnym zabiegom dezynsekcji.
Dużą skuteczność charakteryzują się różnego typu gnojówki, czyli poddane fermentacji pokrzywy, wrotycz, czosnek, cebula mniszek lekarskie lub skrzyp. Sposób przygotowania jest bardzo prosty i nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani wiedzy. Posiekane na części rośliny wystarczy zalać wodą w proporcji 1:1 i odstawić na kilka-kilkanaście dni w ciepłe miejsce.
Czas przechowywania gotowej do zabiegu gnojówki wynosić może nawet kilka miesięcy. Przed użyciem skoncentrowana gnojówka wymaga rozcieńczenia w proporcjach 1:10 (1 część koncentratu gnojówki na 10 części zimnej wody) i opryskiwać nadziemne części roślin lub zwyczajnie podlać konewką.
Do przygotowania oprysków działających bezpośrednio na szkodliwe owady znajdujące się na roślinie, można użyć też artykułów spożywczych, które znajdują się praktycznie w każdej kuchni. Opryski z roztworu wody i sody oczyszczonej to dobry sposób na zwalczanie szkodników bez użycia chemii. Działają na mączliki i mszycę. Podobne zastosowanie ma oprysk z wody oraz z szarego mydła. Naturalne metody zwalczania szkodników wymagają częstego powtarzania zabiegów i regularności.
Sporą skuteczność w odstraszaniu owadów bez użycia ciężkich środków chemicznych wykazują eteryczne olejki naturalne. Olejek goździkowy, eukaliptusowy, miętowy, cytrynowy, waniliowy i olejek z drzewa herbacianego to substancje, które odstraszają owady takie jak meszki, komary, pchły i pluskwy. Jednak nie eliminują ich ze środowiska, a jedynie sprawiają, że trzymają się z daleka od miejsca zastosowania olejków.
Do popularnych, domowych i ekologicznych metod przeciw szkodnikom należy hodowanie roślin odstraszających insekty. Należy do nich kocimiętka, mięta, bazylia, trawa cytrynowa, oregano, rozmaryn i tymianek. Ich zapach jest nieprzyjemny i odpychający dla mrówek, komarów oraz much.
Zwalczając owady w domu, warto spróbować octu spirytusowego z wodą lub czosnku. Większość insektów nie przepada za ich silnym aromatem.
Do walki z gryzoniami bez użycia środków chemicznych można wykorzystać miętę, rumianek, cytrynę, dziewannę, wrotycz i oleander. Warto zadbać o obecność tych zapachów w piwnicy, spiżarni i pod meblami w kuchni gdzie często chowają się myszy i szczury uciekające przed jesiennym i zimowy chłodem.
Aby zwiększyć skuteczność naturalnych metod, należy dokładnie uszczelnić miejsca, przez które szkodniki mogą dostawać się do domu.
Biologiczne sposoby walki ze szkodnikami polegają na użyciu ich naturalnych wrogów lub pasożytów. Zabiegi polegają na wypuszczeniu wrogich organizmów w miejscu bytowania szkodników. Takie naturalne sposoby na owady są bezpieczne dla środowiska naturalnego i plonów oraz dla domowników.
Do biologicznego zwalczania szkodników bez środków chemicznych wykorzystywane są parazytoidy, patogeny i drapieżniki, które atakują niepożądane organizmy i regulują ich populację.
Przykładem jest zwalczanie szkodników glebowych takich, jak opuchlaki, preparatami zawierającymi w swym składzie nicienie. Środki przeznaczone do biologicznego zwalczania szkodników należy zastosować w początkowej fazie rozwoju szkodników. Należy też stosować się do zalecanych terminów zabiegów.
Rośliny odstraszające owady warto sadzić w ogrodzie, wokół tarasów i pergoli oraz stawiać w doniczkach na parapecie, czy balkonie. Jest to naturalna zapora dla wielu gatunków owadów. Zapach olejków eterycznych wydzielany przez wiele roślin skutecznie odstrasza owady i zapewnia spokojny odpoczynek na świeżym powietrzu.
Dobrą praktyką jest założenie małego ogródka ziołowego lub postawienie donic z ziołami w pobliżu drzwi wejściowych, lub na parapecie kuchennym.
Oprócz odstraszania i zwalczania bardzo dobą metodą na pozbycie się dokuczliwych intruzów jest ich odławianie. Dość skuteczną alternatywą dla pozostałych sposobów zwalczania, są ekologiczne pułapki na owady i gryzonie.
Możemy korzystać z pułapek żywołownych (np. na gryzonie) i feromonowych (na ćmę bukszpanową, na mole, osy lub karaczany), które pomagają monitorować obecność szkodników. Do ekologicznych metod wali z insektami można też zaliczyć pułapki lepowe na muchy, rybiki cukrowe, prusaki, karaluchy i mole, ponieważ są one bezpieczne dla ludzi, zwierząt domowych i środowiska. Stanowią istotną kategorię naturalnych środków przeciw szkodnikom.
W warunkach domowych dobrą skuteczność wykazują naturalne olejki eteryczne, zioła oraz różnego typu preparaty przygotowywane z roślin lub artykułów spożywczych. Jeśli jednak populacja owadów zaczyna się szybko rozwijać lub efekty dotychczasowego działania nie są zadowalające, warto wykonać telefon do firmy DDD. Profesjonalni technicy dezynsekcji i deratyzacji mają wiedzę, doświadczenie, kwalifikacje oraz profesjonalne środki chemiczne i sprzęt, aby skutecznie i bezpiecznie przeprowadzić zabiegi dezynsekcji i deratyzacji.