Jak się pozbyć gryzków psotników?

Strona główna » Porady » Jak się pozbyć gryzków psotników?
27 kwietnia, 2023
Kategoria:

Gryzki, inaczej zwane zakamarkami lub psotnikami to owady, które bytują najczęściej w domach, mieszkaniach, pomieszczeniach gospodarczych lub biurach. Te niepozorne insekty niszczą przedmioty z papieru, tapety i książki oraz zanieczyszczają pożywienie. Gryzki w Polsce występują stosunkowo często. Jednak ze względu na wygląd oraz tryb życia nie rzucają się w oczy i często pozostają niezauważone. Nazwa psotnik zakamarnik nawiązuje do kryjówek, w jakich najczęściej bytują insekty – w ukryciu, poza zasięgiem ludzkiego wzroku. Te małe owady potrafią sprawić sporo kłopotów.

Poniżej odpowiemy na pytania:

  • Jak wyglądają gryzki?
  • Czy gryzki są szkodliwe?
  • Jak się pozbyć gryzków psotników?

Jak wyglądają gryzki?

Gryzki, zwane czasem psotnikami należą do rzędu owadów, który zawiera ponad 4000 gatunków. W Polsce spotykamy psotniki zakamarniki, czyli szkodniki magazynowe, w liczbie około 100 różnych gatunków. Gryzki mogą budzić u wrażliwych ludzi lęk, obrzydzenie, a nawet ataki paniki. Obecność gryzków w pomieszczeniu świadczy o podwyższonej wilgotności i rozwoju grzybów.

Niewielki rozmiar, który jest cechą gryzka, utrudnia jego identyfikację. Owady bardzo dobrze unikają kontaktu z ludźmi. Wybierają otoczenie, w którym czują się bezpiecznie i komfortowo, czyli najlepiej oddalone od stałej obecności człowieka

Charakterystyka gryzków

Niektóre gatunki gryzków wyposażone są w skrzydła. Psotniki posiadają nieproporcjonalnie dużą głowę w stosunku do reszty ciała. Gryzki mają też długie czułki, zredukowany tułów oraz rozbudowany odwłok w jasnoszarym, żółtym lub ciemnobrązowym kolorze. Mierzą niewiele, bo zaledwie 0,5 mm i są niezwykle ruchliwe. Charakterystyczna budowa gryzków powoduje, że nierzadko są mylone z rozkruszami mącznymi.

Praktycznie wszystkie gryzki bytują poza naszymi  mieszkaniami i domami. Psotniki znajdziemy głównie na korze drzew, pod kamieniami i liściami oraz leśnej ściółce, szczególnie w okolicach rozkładających się pni. W środowisku naturalnym te miniaturowe insekty odżywiają się grzybnią oraz materią organiczną.

Gryzki w mieszkaniu

Niestety, bardzo dobrze czują się też w zamkniętych pomieszczeniach, w których poziom wilgotności przekracza 50%. W temperaturze ok. 30℃ rozwój całego pokolenia, od złożenia jaja do osiągnięcia dojrzałości, skraca się nawet do 3 tygodni. W temperaturze pokojowej nowe pokolenie także może przeżyć, lecz osiągnie dorosłość kilka tygodni później. Jeśli dodamy do tego zdolność dzieworództwa, dzięki której mogą rozmnażać się kolonie złożone jedynie z samic, to zrozumiemy, dlaczego tak trudno skutecznie usunąć te szkodniki.

Gryzki, w pomieszczeniach występują najczęściej tam, gdzie przechowywany jest papier oraz makulatura. Aby pozbyć się tych szkodników, należy poznać powody, dla których tak dobrze czują się w danym miejscu. Nie wolno lekceważyć tych małych i niepozornych insektów. Należy tępić gryzki bez względu, czy występuje ich mała, czy duża liczba. Insekty te bezwzględnie należy usuwać z domów, mieszkań i magazynów.

Microinjection at en.wikipedia, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons

Czy gryzki są szkodliwe?

Szkodliwość gryzków dla mieszkania polega przede wszystkim na tym, że niszczą one książki i inne papierowe przedmioty, a także przyczyniają się do rozwoju grzybów. Psotniki określane są mianem wszy książkowej, ponieważ insekty te uznawane są za szkodniki magazynowe, które potrafią zniszczyć całe księgozbiory. Mimo że nie zagrażają w bezpośredni sposób człowiekowi, to mogą powodować wiele problemów.  Długie przebywanie gryzków w mieszkaniu lub domu może przyczynić się do rozwoju różnych alergii i problemów z  układem oddechowym. W dłuższej perspektywie obecność gryzków może też doprowadzić do powstania atopowego zapalenia skóry. Gryzek psotnik jest też ewidentnym dowodem na to, że w pomieszczeniach występuje nadmierna wilgoć.

Gryzek psotnik może pojawić się w domu lub mieszkaniu wraz z książkami przyniesionymi z biblioteki, antykwariatu czy rynku wtórnego. Znajdujące się w książkach gryzki, jeśli warunki będą im odpowiadać, zaczną bardzo szybko się namnażać. Warto pamiętać o tym, że insekty te ukrywają się przed człowiekiem. Dlatego też początkowo trudno jest je odkryć.

Jak się pozbyć gryzków psotników – metody domowe i profesjonalne.

Aby pozbyć się gryzków należy zacząć od usunięcia źródeł nadmiernej wilgoci oraz kurzu i brudu. Pojedyncze insekty można próbować odstraszyć za pomocą octu. Jednak zwalczanie psotników, które zagnieździły się na dobre w mieszkaniu, domu, biurze lub magazynie, w dużej liczbie, wymaga wykorzystania profesjonalnej dezynsekcji.

Domowe sposoby walki z gryzkami:

  • odkurzanie może zmniejszyć populacje, lecz nie zlikwiduje problemu
  • myjka parowa jest skuteczna, lecz może niszczyć powierzchnie mebli i delikatnych przedmiotów
  • użycie preparatów na bazie octu do mycia podłogi zabije żerujące insekty lecz nie działa długotrwale
  • mechaniczne usuwanie jest niezwykle trudne, nie jest możliwe  znalezienie i zabicie wszystkich gryzków
  • pułapki i lepy służą do monitoringu i informują nas o obecności gryzków , nie służą do zwalczania całej populacji

Profesjonalne zabiegi zwalczania psotników:

W przeciwieństwie do domowych metod na gryzki, profesjonalne sposoby usuwania gryzków psotników są skuteczne oraz bezpieczne dla domowników. Podstawową metodą dezynsekcji  na gryzki  jest zamgławianie ULV, które polega na rozpyleniu specjalnego środka z insektycydem w całym pomieszczeniu. Substancja aktywna w postaci kropel osiada na wszystkich powierzchniach i w trudno dostępnych zakamarkach, a po odparowaniu pozostawia mikrokapsułki o działaniu kontaktowo-żołądkowym, które są aktywne nawet przez wiele tygodni po zabiegu.

Wiesz już, jak się pozbyć gryzków psotników, jeśli chcesz poznać więcej informacji na temat metody Zamgławiania ULV kliknij TUTAJ.

500 738 748

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram