Gniazdo pluskiew – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Strona główna » Porady » Gniazdo pluskiew – wszystko, co powinieneś wiedzieć
9 lutego, 2024
Kategoria:

Pluskwy to insekty, które coraz częściej pojawiają się w naszych mieszkaniach. Wywołują tym samym uzasadniony wstręt i lęk. Chociaż te małe „robaczki” nie przenoszą żadnych bakterii, wirusów, czy grzybów, to potrafią skutecznie uprzykrzyć życie domownikom. Pluskwy żywią się krwią ludzi lub ostatecznie krwią innych ssaków. Podczas pobierania pokarmu wpuszczają pod naskórek substancję znieczulającą, znajdującą się w ich ślinie. Dzięki temu człowiek nie czuje momentu wkłucia i wysysania krwi, a pluskwa jest bezpieczna.  Po kilku godzinach na skórze może pojawić się odczyn alergiczny. Wielkość zmiany na skórze zależy od indywidualnych cech człowieka. U niektórych będą to rozległe spuchnięte i silnie swędzące przebarwienia, u innych ślad podobny do ugryzienia komara. Część osób wykazuje odporność na substancje zawarte w ślinie pluskiew i nie ma żadnego śladu po ukąszeniu.

Jak wygląda gniazdo pluskwy

Gniazdo to  miejsce, w którym pluskwy przebywają miedzy kolejnymi żerowaniami, składają jaja, wykluwają się i przeobrażają w kolejne stadia rozwoju . Miejsca te charakteryzuje się sporą liczbą odchodów (zależną od ilości osobników). Czyli małych, czarnych kropeczek będących przetrawioną krwią żywiciela. W gnieździe znajdują się pluskwy na każdym etapie wzrostu oraz wylinki pluskiew, czyli pancerzyki, które insekty zrzucają z siebie podczas przeobrażania się. W gniazdach nie może też zabraknąć jaj. Jaja pluskiew wyglądają jak miniaturowe ziarenka ryżu. Jaja, które są puste, mają z jednej strony malutkie otwory. Pluskwa swoje jaj “przylepiają” do powierzchni. Przez to trudniej je usunąć.

Gdzie szukać gniazd pluskiew?

Gniazdo pluskiew zlokalizowane jest najczęściej w łóżku lub w jego bliskim sąsiedztwie (do ok. 50 cm). Spłaszczone ciało pozwala im wchodzić w bardzo wąskie szczeliny i zakamarki, gdzie mogą bytować i rozmnażać się niepostrzeżenie. Pluskwy na swój „dom”  wybierają najczęściej:

– szpary powstałe w wyniku rozsychania się drewna, 

-miejsca łączeń dwóch elementów mebla,

-miejsca, w którym zszywkami tapicerskimi przypięty jest materiał do płyty meblowej,

– miejsca, w którym przykręcane są „nóżki” do kanapy lub łóżka 

– wszelkiego rodzaju zagięcia materiału. 

W okolicy łóżka wybierają:

– szpary w listwach przypodłogowych, 

– szczeliny w podłodze, 

– ramy obrazów,

– gniazdka do prądu, 

-framugi drzwi, tyły i spody szafek nocnych,

– zagięcia tapet,

– miejsca, których karnisze są przymocowane do ścian itp.

Jakiej wielkości jest gniazdo pluskiew

Wielkość gniazda zależy od ilości insektów w nim bytujących. Może to być malutkie skupisko kilku osobników lub bardzo duży, nawet kilkudziesięciocentymetrowy obszar z setkami pluskiew. Małe gniazdo może być bardzo trudne do zlokalizowania. Gniazdo pojedynczych pluskiew może być ukryte w niewielkiej szczelinie. Możliwe jest do wykrycia co najwyżej podczas rozkręcania mebli. Naprawdę duże gniazdo może obejmować cały meble, np. kanapę, łóżko, szafkę nocną itp. Jest to zjawisko rzadkie, dotyczące skrajnie zaniedbanych mieszkań. W takim przypadku należy wykonać utylizację zajętego sprzętu.

Jak usunąć gniazdo pluskiew

Jeśli odkryjesz w swoim łóżku gniazdo pluskiew, musisz działać delikatnie. Samodzielna próba pozbycia się problemu może doprowadzić do rozejścia się pluskiew po całym mieszkaniu. Wyrzucanie mebla bez dezynsekcji może spowodować zanieczyszczenie pluskwami również klatki schodowej i windy. Dlatego w pierwszej kolejności należy wezwać firmę dezynsekcyjną, która wykona zabieg chemiczny. Jeśli gniazdo znacząco zanieczyściło powierzchnie, kilka godzin po dezynsekcji można wynieść dany mebel. Aby uniknąć „rozsypania” się jaj, można zabezpieczyć usuwane sprzęty folią. Jeśli gniazdo było malutkie, kilka dni po dezynsekcji należy usunąć martwe pluskwy, wylinki i jaja, np. odkurzaczem oraz umyć gorącą wodą lub wyczyścić parownicą zabrudzone powierzchnie.  Po skończonym czyszczeniu należy wyrzucić worek z odkurzacza.

Dezynsekcja – usuwanie gniazda pluskiew

Bez względu na to, czy udało się zlokalizować gniazdo pluskiew, czy klient znalazł tylko pojedyncze osobniki, odchody, czy jedynym śladem są ugryzienia, zawsze wykonujemy dezynsekcję całego mieszkania. Czasem osobom, które do nas dzwonią, wydaje się, że pluskwy są tylko w jednym miejscu. Zazwyczaj jest to mylne przekonanie. Dlatego na pluskwy wykonujemy bardzo dokładny zabieg – zamgławianie ULV + oprysk. Meble i listwy przypodłogowe są z bliska opryskiwane, tak aby środek insektobójczy dostał się w każdy zakamarek. Całe pomieszczenie jest wypełniane mgiełką, która osiada równomiernie na wszystkich powierzchniach. Taki zabieg znacznie zwiększa szanse na pozbycie się insektów.

Odpluskwianie DDDSOS

Ważne jest, aby skorzystać z usług profesjonalnej firmy DDD, ponieważ specjaliści posiadają odpowiednie doświadczenie i wiedzę, aby skutecznie zwalczać pluskwy, minimalizując jednocześnie ryzyko dla zdrowia ludzi i zwierząt. Przed podjęciem działań zawsze warto skonsultować się z profesjonalistami, aby wybrać najlepsze metody dezynsekcji dostosowane do konkretnego przypadku.

Zapraszamy do kontaktu;

DDDSOS

500 738 748

One comment on “Gniazdo pluskiew – wszystko, co powinieneś wiedzieć”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram