Czy pralnia chemiczna zabija mole?

Strona główna » Dezynsekcja » Czy pralnia chemiczna zabija mole?
12 czerwca, 2024
Kategoria:

Aby z czymś skutecznie walczyć i ostatecznie walkę zwyciężyć, należy wiedzieć, jak to wygląda i jak się zachowuje. Tak samo jest w przypadku moli. Mole ubraniowe, bo o nich będziemy pisać w tym artykule, przybierają żółtą lub żółtobrązowawą barwę. Rozpiętość ich skrzydeł osiąga 11 milimetrów. Długość tego owada nie przekracza 12 milimetrów. Mole ubraniowe spotkamy najczęściej na odzieży, w szczególności tej wykonanej z materiałów zwierzęcych np. wełnie lub prawdziwych skórach i innych włókien naturalnych. Dlatego pranie i czyszczenie ubrań to najczęściej pierwszy krok, jaki wykonujemy w walce z tymi owadami. 

Chemiczne czyszczenie ubrań pomaga w walce z molami, ponieważ ta metoda prania pozwala na bardzo dokładne usunięcie wszystkich zanieczyszczeń z tkanin, w tym również resztek potu i naskórka, które owady bardzo lubią. Pranie chemiczne dzięki użyciu specjalistycznych środków chemicznych ma właściwości dezynfekujące. Jednym z najczęściej używanych rozpuszczalników w pralniach chemicznych jest perkloretylen, który dzięki swoim unikalnym właściwościom pozwala na skuteczne usunięcie moli ubraniowych. 

Pranie chemiczne może wspomóc proces dezynsekcji moli. Jednak go nie zastąpi. Po pierwsze, nie wszystkie tkaniny można oddać do czyszczenia chemicznego. Po drugie jaja i larwy moli mogą znajdować się też w szafie i w jej okolicy. Dzieje się tak, gdy podczas sprzątania przenosimy ubrania z miejsca na miejsce lub wyjmujemy je do noszenia, a następnie wkładamy z powrotem. 

Przeczytaj także: dezynsekcja moli – cena i skuteczne metody.

Czy larwy moli giną w praniu? 

Larwy moli ubraniowych są jasnego koloru oraz mają postać gąsienicy. Długość ich ciała wynosi nie więcej niż 10 mm. To właśnie larwy są odpowiedzialne za wyrządzenie największych szkód w domu, ponieważ w tej fazie rozwoju są bardzo żarłoczne. Mole, bytując w szafie, mogą doprowadzić do niemal całkowitego zniszczenia przechowywanych w środku ubrań i innych tekstyliów. 

Larwy moli nie są odporne na wysoką temperaturę. Wystarczy standardowy program w pralce automatycznej, w temperaturze powyżej 40 stopni Celsjusza, aby pozbyć się ich skutecznie. Przed przystąpieniem do prania należy sprawdzić dokładnie informacje na metkach. Część tkanin jest zbyt delikatna na tak wysoką temperaturę. 

Skuteczną metodą zabicia moli w szafie, szafce lub szufladzie będzie zastosowanie gorącego powietrza z suszarki. Użycie bardzo ciepłego strumienia powietrza będzie dla moli zabójcze. Trzeba powoli i z bliskiej odległości przejechać suszarką wzdłuż wszystkich ścian i łączeń elementów w meblu. Obecne tam jaja, larwy i dorosłe mole na pewno zginą. Jednak metodę tę można zastosować tylko w sytuacji, gdy meble nie są lakierowane, gdyż temperatura może uszkodzić delikatne powierzchnie. 

Czy pranie zabija mole? 

Należy pamiętać, że mole ubraniowe uwielbiają ludzki pot oraz resztki jedzenia. Owady te wybiorą też na swoje siedlisko tekstylia zabrudzone sokami owocowym, a nawet moczem. Związane jest to z tym, że do wzrostu potrzebują związków azotowych oraz witamin z grupy B, które odnaleźć można właśnie w pocie człowieka oraz urynie.  Nie należy więc wkładać do szafy pobrudzonych lub przepoconych ubrań. Tekstylia należy regularnie i dokładnie prać oraz dokładnie wietrzyć, zanim się je ponownym umieści w szafie lub garderobie. 

Oczywiście, prasowanie ubrań gorącym żelazkiem też pomoże usunąć mole i nie dopuści do rozprzestrzenienia się problemu. Bardzo pomocnym sprzętem w walce z molami jest suszarka bębnowa. Program suszenia gorącym powietrzem pomoże zabić mole, a program “wietrzenie”, może stanowić zabieg zapobiegawczy zadomowieniu się tym owadom w szafie. Jeśli posiadasz rzeczy, które są duże lub ciężkie i nie możesz ich włożyć do pralki, możesz umieścić je w worku i wsadzić na kilka godzin do nagrzanego w upalny dzień samochodu. 

Ile kosztuje dezynsekcja moli? Przeczytaj nasz artykuł.

W jakiej temperaturze giną jaja moli ubraniowych?  

Jaja moli ubraniowych są malutkie, białe ewentualnie kremowe i okrągłe, zwykle o wielkości ziarna ryżu.  Aby zniszczyć jaja moli ubraniowych, należy prać lub suszyć tekstylia w wysokiej temperaturze, min. 55 st. Celsjusza. Te ubrania, których nie możesz wyprać w wysokiej temperaturze, wsadź do zamrażarki — niska temperatura również zabija jaja moli ubraniowych. 

Jeśli chcesz mieć pewność, że mole znikną z Twojego domu lub mieszkania, zamów koniecznie profesjonalną dezynsekcję wykonywaną przez firmę DDDSOS. Zabieg, który stosujemy na mole ubraniowe to zamgławianie ULV, skutecznymi i bezpiecznymi środkami chemicznymi. Nasza dezynsekcja na mole jest szybka i dyskretna. Substancja zabijająca mole, jest przez technika wprowadzań do mieszkania w postaci mgiełki. Dzięki temu dokładnie penetruje wszystkie zakamarki i likwiduje problem z molami. 

500 738 748

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram